Projekt graficzny i skład Księgi Jubileuszowej
z okazji 70-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku

70 lat Akademii Muzycznej w Gdańsku

Taka rzecz dzieje się tylko raz. Tym bardziej byliśmy zaszczyceni, że to właśnie nam zaproponowano zaprojektowanie i skład ekskluzywnej pozycji wydawniczej – Księgi Jubileuszowej z okazji 70-lecia Akademii Muzycznej. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby efekt naszej pracy był na jak najwyższym poziomie. Udało się.

70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku
70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku

Zamysł ogólny i okładka

Główna myśl, która towarzyszyła nam podczas całej pracy brzmiała dość pospolicie: klasyka i nowoczesność. W tym celu zastosowaliśmy używane od dziesięcioleci elementy kaligraficzne w uwspółcześnionej formie. Desenie, ornamenty i ogólna forma nawiązują do modernistycznych kształtów, obecnych w sztuce projektowania od lat czterdziestych ub. wieku. Dominujący kolor niebieski został przełamany złotem (Pantone 871 C).

Siedem pionowych pasków to 7 dekad istnienia Akademii Muzycznej. W paskach tych umieściliśmy, niejako ukryte, oryginalną fotografię budynku z 1947 roku, czyli chwili powstania Akademii. Ów temat, w różnych wariacjach pojawia się w wielu miejscach w treści Księgi.

Projekt typograficzny

Zdecydowaliśmy się na użycie klasycznej, XV-wiecznej czcionki Garamond we współczesnym wydaniu – Adobe Garamond Pro. Czcionka ta posiada stosunkowo organiczną strukturę, przypominająca kaligraficzne pismo ręczne w dawnych księgach – jest jednak dość uporządkowana oraz posiada proste, można powiedzieć nawet współczesne, wzornictwo. Nie bez znaczenia jest też bardzo charakterystyczna wersja pochyła Garamond.

Zasadnicza czcionka została zestawiona ze współczesnym (2012) krojem Marcellus. Czcionka ta w bardzo wielu detalach nawiązuje do klasycznej typografii (kerning, szerokość liter, wysokość), doskonale zgrywa się z Garamond poprzez charakterystyczną grubość „lewej kreski”.

70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Nasza myśl przewodnia podczas projektowania Księgi Jubileuszowej brzmiała „Klasyka w nowoczesnym wydaniu”. W ruch poszły tradycyjne elementy ornamentowe i desenie, które przekształciliśmy w nowoczesną, symboliczną formę.

70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku

Fotografie i korekcja kolorów

Każda fotografia zamieszczona w Księdze została poddana drobiazgowej korekcji kolorystycznej. W ciemnych partiach dodany został kolor niebieski, dominujący w całym projekcie. W tonacjach jasnych – kolor przeciwny – żółto-złoty. Ten prosty zabieg, tak powszechnie stosowany w postprodukcji filmowej, przeniesiony na papier sprawił, że wszystkie drukowane fotografie są jakby „szyte na miarę”. Niuanse, które jednak silnie oddziałują, wprowadzając odpowiedni nastrój i odbiór czytanej treści.

Skład, łamanie, papier, druk

Księga Jubileuszowa, będąca w dużej części kroniką wydarzeń, to wielkie wyzwanie dla składacza. Setki stron, setki fotografii, dziesiątki kilkunastostronicowych tabel, aneksów, indeksów, wykazów, przy jednoczesnym zachowaniu założonych elementów projektowych wymaga wyjątkowej dokładności i dbałości o najmniejszy szczegół. Wielkie uznanie dla korektorów.

Ostatnim, jakże zachwycającym, etapem naszej pracy był druk. Rekomendowaliśmy użycie papieru Arctic Volume White, który dzięki swojej delikatnej strukturze nadaje wydrukom szlachetnego charakteru.

Jesteśmy dumni, że nasza praca przetrwa przynajmniej kilka dekad 🙂

70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku
70 Lat Akademia Muzyczna w Gdańsku
Menu